Kui küsida seda oma tuttavatelt, siis ilmselt 9 inimest 10-st teevad suured silmad ja küsivad: „Mis on kombucha?“

Need kes teavad, mis on kombucha, võivad aga anda igaüks erineva vastuse.

Kust või mis ajast kombucha tee päriselt pärit on, seda ei teatagi, sest tunnustatud kirjalikke tõendeid tema kohta ei ole leitud. Teeseene päritolumaaks peetakse peamiselt Hiinat, selle levikule on kaasa aidanud ka tuntus Koreas ja Jaapanis.

Esimesed kaasaegsed kirjalikud teated kombucha tee kohta on pärit 20. sajandi alguse Venemaalt, kus see mõnus hapukas jook oli levinud ning kust see arvatavasti levis ka edasi Euroopasse. 1913. aastal mainiti kombuchat esmakordselt saksa kirjanduses. 20. sajandi keskel on väidetavalt tehtud kombucha seene kohta Euroopas ka uurimusi. Ja 1990-ndate keskel sai kombucha äkitselt väga populaarseks USA-s, vallandades lausa kombucha-buumi.

Kombucha teel on üle maailma rohkem kui 80 erinevat nime ja nimetust.

Venemaal tuntakse kombucha kultuuri kui „tšainõi grib“ ehk „tee seen“ või ka „tšainõi kvas“ ehk „tee kali“. Sama sõnavaste „tee seen“ on levinud ka Eestis, kuid igal perel võib ka omamoodi nimetus välja kujuneda. Nagu lemmikloomade puhul ikka. 🙂 Minu isa kutsus väiksena teeseene jooki näiteks “looma joogiks”. Oma lastele reklaamin seda aga kui limonaadi (eks ikka selle mõnusa kihiseva tunde pärast, mis juues keelele tekib).

Ingliskeelses kultuuriruumis on levinud nimetus „kombucha“, mille järgi  tänapäeval seda jooki ilmselt kõige laialdasemalt tuntakse. Jaapanis tähistab sarnane nimetus „konbucha“ aga hoopis midagi muud: pulbristatud söödavast pruunvetikast tehtud jooki. Jaapanis nimetatakse seda jooki, mida meie tunneme kombucha nime all, hoopis „kōcha kinoko“, otsetõlkes „musta tee seen“.

Hiinas tuntakse sama jooki kui „hóngchájùn“ ehk „punase tee seen“. Samas: hiina keeles „punane tee“ vastabki samale joogile kui ingliskeelne „must tee“. Alternatiivseid nimetusi teeseene kohta veel: Manchurian Tea, Mo-Gu, Fungojapon, Fungus japonicus, Fungojapon Kombucha, Indo Japanese tea fungus.

Teeseene teaduslik nimetus ladina keeles on Medusomyces gisevii Lindau.

 

Artikli allikana on kasutatud Wikipediat.